Urfalı Çoban Salih çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bilhassa  Risale-i Nur'u  anlamıyorum diyenlere çok hayret ediyorum  dedikten sonra şunları nakletti: Ben Bir çoban olarak hiç tahsil yapmadığım halde, Risale'i  Nur'u  daima okuyor ve çok güzel de anlıyorum, ama maalesef rastladığım bazı insanlar, Risale'i  Nur'u  anlamadıklarını söylüyorlar, buna çok üzülüyorum. Halbuki  Risale'i  Nur, iştiyakla okuyan herkese açılıyor.
Bir gün doktora gitmiştim. Muayene olduktan sonra doktora, Risale'i  Nur'u biliyor musun diye sordum, biliyorum dedi. Okuyor musun? Hayır okumuyorum dedi. Neden dedim, çünkü anlamıyorum dedi. Peki dedim ben bir çobanım, Risale'i  Nur'u okuyorum hem de çok güzel anlıyorum, sen ise bir doktorsun üniversite bitirmişsin nasıl anlamıyorsun. Bu arada Risale-i  Nur'dan bazı misaller de verdim. Mesela, dünyayı bu kadar mükemmel yaratan kim? Baharı getiren kim? Yağmuru yağdıran kim? Yerden her çeşit meyve ve sebzeleri çıkarıp bize ikram eden kim? Semavatı, üstümüzde durduran kim? Şimdi şu söylediklerimi anlamıyor musun, işte Risale'i  Nur, bunları bize ders veriyor. Bütün bunları yaratanın Allah olduğunu söylüyor. Sen bunların neresini anlamıyorsun deyince, vallahi haklısın dedi. Bunun gibi bir çok insanlara Risale'i Nur'ları  anlattım Elhamdulillah. 
Bir gün de ormandan geliyordum.  Yolda geçen bir arabanın beni alması için elimi kaldırdım durdu. Bindikten sonra, şöföre başladım yine Risale'i Nur'u  anlatmaya,  anlattıkça adam hayretler içinde kalıyordu. Bana ne iş yaptığımı sordu. Ben de çoban Olduğumu söyleyince daha çok hayret etti. Bu cümleleri ilk defa duyuyorum. Sen nasıl bunları biliyorsun deyince, ben de bütün bunları, Kuran'ın bu asırdaki tefsiri olan Risale'i  Nur'dan öğrendim deyince, çok memnun oldu. Ben de kendisine ne iş yapıyorsun diye sordum. Tugay komutanıyım dedi. Ben de çok hayret ettim. Bunun gibi daha bir çok hadiseler yaşadım.  Onun için kardeşlerim, Risale'i  Nur'u  iştiyakla okuyun. Ben bir çoban olarak Risale'i  Nur'u gayet güzel anlıyorum, çok ciddi de istifade ettim ve ediyorum.  Risale'i  Nur, semadan bir rahmet gibi imdadımıza yetişmiştir. Bu asırda bütün insanlık için büyük bir lütfu ilahidir. Bediüzzaman hazretleri de Risale'i  Nur, benim malım değil Kuran'ındır deyip kendisi dahi ondan aynen bir talebe gibi ders aldığını söylüyor. Allah (C.C.) bizi Risale'i Nur'dan ayırmasın Amin. Çoban Salih. 
Kaynak: havadisinuriye.com
Samsun Nur 5 yıl

MaşAllah ya Salih Abi tam şevk devam ediyor.

Mehmet Necati Özçetin 5 yıl

Tek kelime harika. MaşAllah, BarekAllah, Elhamdülillah böyle bir esere talebe olmak ne güzel

hüseyin türkhan 5 yıl

maaşAllah....barekAllah...

d.penekli 5 yıl

Çoban Salih Amca ya sen Merhum Süleyman Demirel ya da tam adı ile Sami Süleyman Gündoğdu Demirel[1] (1 Kasım 1924, Isparta – 17 Haziran 2015, Ankara) veya Çoban Sülü tanıyormusun O hep Risale-i Nurları yüksek perdeden seslendirdi