Ülkemizin medarı iftiharı ve Bediüzzaman Hazretlerinin manevi mirası Risale-i Nur Külliyatı her geçen gün dünya ölçeğinde ilgi ve alaka ile okunmakta ve üzerine akademik tezler hazırlanmaktadır. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı da huzur ve sükûnet içerisinde daha iyi bir dünyanın inşası için bütün insanlığın yararına olan bu ve benzeri çalışmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi bir vecibe olarak görmekte.
 
Bu kapsamda her yıl iki defa, İngilizce ve Arapça dillerinde, Risale-i Nur Külliyatı ve Bediüzzaman Said Nursi üzerine dünya ölçeğinde akademik çalışma yapmakta olan genç akademisyenlerin katıldığı konferanslar düzenlenmektedir. İngilizcesi Haziran ayında gerçekleşen konferansın Arapçası bu yıl 27-31 Temmuz 2015 tarihlerinde 7. İslam Dünyası Risale-i Nur Çalışmaları Genç Akademisyenler Konferansı başlığı altında düzenleniyor. Bu konferansa 40’dan fazla öğrencinin yanı sıra, onlara yol göstermek ve çalışmalarını müzakere etmek amacı ile alanlarında uzman akademisyenler de katılmakta.
 
İİKV, 28 Temmuz Salı akşamı, konferansa katılan GENÇ AKADEMİSYENLERİ ve Risale-i Nur uzmanı profesörleri, ev sahibi Said Nursi dostlarıyla bir akşam yemeğinde buluşturdu. Rüstempaşa Medresesinin lahuti atmosferinde, ailelerin katıldığı yemekte, misafir akademisyenler birer selamlama konuşması yaptılar. Birbirinden güzel ve heyecan verici konuşmaların içerisinden Irak'tan katılan Prof. Hasan Mufti, "Ey Nur talebeleri, siz İslam Aleminin ümidisiniz, ne olur Risale-i Nur hizmetinde sebat edin" demesi, duygulu anların yaşanmasına sebep oldu. 

Yemek programı esnasında TRT Arapça kanalında Kelam Mübaşir programına Risale-i Nurları ve Genç Akademisyenler Konferansını anlatmak üzere katılan, Dr. Mamoun Jarrar ve Sudanlı doktora öğrencisi Ömer Bahit canlı olarak izlendi. Böylelikle bir ilk yaşanmış oldu. 

Yemek programına, Prof. Dr. Ammar Jidal (Cezayir), Prof. Dr. Aşrati Süleyman (Cezayir), Prof. Dr. Aziz Adman (Suudi Arabistan), Dr. Farhad İbrahim (Irak), Dr. Hasan Mufti (Irak), Dr. Abdussemi el Enis (BAE), Dr. Mamoun Jarrar (Ürdün) gibi hocaların yanı sıra Sudan, Malezya, Irak, Fas, Cezayir, Mısır, Suriye, Nijerya ve Türkiye’den Risale-i Nur üzerine master ve doktora çalışması yapmakta olan öğrenciler katıldılar. Ayrıca Aslanbey Vakfı, Suffa Vakfı ve Hamidiye vakfı gibi birçok STK temsilcisi de katıldı.