Rusya'nın Dağistan bölgesinde ki bu bölge büyük çoğunluğu müslümandır, Risale'i Nur talebelerine çok ciddi baskılar uygulanmaktadır. En son 13 mart 2016 da bir ev basılmış sadece İman Kur'an hakikatlarını anlatan ve insanlığa çok faydalı eserler olan Risale'i Nur'ları okuyan bir gurup Rus gençlerini ağır silahlar ile basıp terör muamelesi gibi muamele yapmışlar. Halbuki bu gençler bir kısmı evvelden eşkıya iken Risale'i Nur dersleriyle ıslah olmuşlardı. Bunu da televizyon kanallarında maalesef şa'şaa ile ilan etmişler. Bu vesile ile havadisinuriye.com sitesine açıklama yapan bir zatın mektubunu ve ev baskınının televizyon görüntülerini neşrediyoruz. 

13 mart 2016 de Dağıstan cumhuriyetinın üç şehrinde Mahaçkale, Hasavyurt ve Izberbash - 15 kişi "Nurcular"diye tutukladılar. FSB'ye göre Dağıstan "Nurcular" hücresinin lideri Ziyaivudin Dapaeva de dahil olmak üzere karakola götürüldü.
2008’de Rusya Büyük Mahkemesi ”Nurcular” adli organizasyonu extremistik, yani aşırıci bir cemaat diye karar vermis  ve faaliyetini bütün Rusya’da yasak etmis.
Federalyasanın “Extremistik Aşırıcı Aktiviteile mücadele” kanuna göre:

Anayasal düzene ve Rusya'nın bütünlüğünün  zorla değiştirmek;
Terörizm ve diğer terörist faaliyetin taraftar olmak;
Irksal,etnik, milli, sosyal ve dini nefreti,  düşmanlık hissi uyandırmek 
Bunlara bağlı olarak dinsel üstünlük münhasırlık ve baska dinler mensublerini aşağılanma propagandasının yapılması vs…
Extremizm yani aşırıcılik diye tarifleniyor
Islam dini üstündür, tektir, dogrudur, gerçektir, yektadir denilse, üstünlük propagandası diye suçlu edebilirler, velev ki bu Kur'an da ve hadislerde yazılmıştır. 
Hali hazırda bunlari, yani “islam tek dogru dindir “ veya “kafirler cehennemde olacaklar”  denilse baska dinler mensublerini aşağılanma propagandasının extremizm yani aşırıcılik diye sayıyorlar.
Üstad Bediüzzaman'ın tabiri ile bu bir “lastikli” kanundur, nereye istersen oraya çekebilirsin, yani bu kanunla devlet kimi isterse suçlu edebilir.
Bir araya gelip Risale-i Nurları okumak, yaymak, propoganda  etmak, neşir etmek yasaktır, hatta ki güzel diye anlatmak yasaktır - ceza var.
2011’de Mahaçkala Mahkemesi’nde Ziyauddin Dapavey 282.2.bölüm 1.kısmıdan Maddenin (Extremistik Aşırıcı Nurcular organizasyonu lideri diye 3 seneye mahkum etti. Bu cezanın 1 senesi mahkeme sürecine sayılmakla kalan 2 senesi ev hapsi şeklinde gecti.  1820 nüsha kitab ve risaleler yakma kararı verildi.
Şimdi Yurtdışı hizmetleri için dini hukuk enstitü kurumları gerekir.  
Bu ilahiyatçılar, avukatlar, dilbilimciler, insan hakları savunucular psikologlar davet etmek gereklidir,birlikte çalışmalari lazimdir.
Tüm bilim adamlarını bir araya getirmek gereklidir, çünkü bu kitaplar bütün dünyada, yasak değil. Türkiye başta olarak, Mısır, Arab ülkeleri, Avrupa, Amerika, Malezya ve sair din ve ilim insanları bu muhteşem problemi çözmemiz lazım. 
Sözü Üstad Bediüzzaman'dan bir cümle ile bitirelim. 
Rus da dinsiz kalamaz.Geri dönüp Hıristiyan da olamaz. Olsa olsa, küfrü mutlakı kıran ve hak ve hakikate dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna eden Kur’ân ile bir musalâha veya tâbi olabilir. O vakit dört yüz milyon ehl-i Kur’ân’a kılıç çekemez.
Kaynak: Havadisi Nuriye
رجب 5 yıl

Rabbim ferac versin

Yasin Abdulla 5 yıl

Allah bilir kimin ne olduğu... Ziyauddin katdeşim güzel bir müslüman, kendisi ahlaklı imanlı ondan zarar diyil güzel islaha medar örnek alınır. Nur cemaatine geldikde kimse zarar gördüm diyemez söylese ya masson köpeyidir ya da şerefsiz İslam düşmanıdır...

Murat Albayrak 5 yıl

Allah yar ve yardımcınız olsun