1971'in sıkıyönetim ortamında Balıkesir'de bir ahbabının evinde sabah namazı kılarken suçüstü(!) yakalan ve İzmir Narlıdere hapishanesine yollanan Avukat Bekir Berk'e  annesi merhume Fatma hanımefendinin yazdığı mektuptur.

 
İlk mektubunda oğluna şöyle hitap ediyor Fatma Hanım;
Sevgili oğlum Bekir! Gözlerinden öper, Allah'tan uzun ömürler ihsan etmesini dilerim. On güne kadar senin durumunu çocuklar söylemediler. Fethi'den mektup alınca hadiseye vakıf oldum.Namaz kılarken götürmüşler diye duyunca bilsen ne kadar sevindim. Zira ben seni bu ruhla büyütmüştüm.
 
Allah'ın ipine sarılan necat bulur evladım. Demek kaderde bunlar da varmış, ne yapalım? Allah elbette her şeyi iyi edecek. Belki orada hakikatları senden öğrenecekler var. Bunlar birer vesiledir.Sütüm sana helal olsun, Yolun açık olsun. Eğer müsaaden olursa, ziyaretine geleceğim. Telefonla haber sal. Çok şükür rahatsız değilim, seni de merak etmiyorum. Çünkü ben seni Allah'a vermişim, ona havale etmişim.
 
Mareşal Çakmak hadisesinde nasıl metin idiysen, şimdi de ondan yüz derece metin olmanı istiyorum. Davan haktır ve Allah doğruların yardımcısıdır.Ben hepinize dua ediyorum. Elemin zevali, lezzet olduğunu unutma. Tekrar selam ile gözlerinden öperim.
Fatma hanımefendinin gönderdiği diğer mektup da şöyle;
"Aziz ve muhterem evladım Bekir!  Selam eder, hasretle gözlerinden öperim. 
Nasılsın? Sıhhat ve rahatın nasıl? Ben seni çok özledim. Ramazana kadar yanına gelmek istiyorum.Aziz yavrum, gece gündüz sana duacıyım. Cenab-ı Hak seni mansur ve muzaffer eylesin.
 
Gözlerimin önünden gitmiyorsun. Gözlerimin önünden pırıl pırıl uçuyorsun. Ordu'dan Sabriye Hanım durmadan ağlıyor, "Bekir Allah'ın yolundadır. Ne diye onu hapse sokmuşlar" diyor, sana çok selam ediyor. Tekrar gözlerinden öperim.
NECMETTİN ÇELİK 6 yıl

ALLAH BIZLERI O ABILERIMIZE KARDEŞ EYLESİN.AMIN

Abdurrahim 6 yıl

BarekAllah