Hindistan’ın dört ayrı bölgesinde ve dört ayrı kurumunda Bediüzzaman’ın fikirleri konuşuldu. Hindistan’ın güneyinde bulunan Jamia Markaz ve Kerala Üniversitesi ile ortasında bulunan Mumbai Üniversitesi ve kuzeyinde bulunan Lucknow Nadvatul Ulema’da 5-14 Şubat 2016 tarihlerinde bir dizi konferans, toplantı ve seminer düzenlendi.

5-6 Şubat 2016, Jamia Markaz, Kalikat, Kerala Eyaleti

Hindistan’ın Müslümanlara yönelik en büyük eğitim kurumlarından birisi olan Jamia Markaz Ssaquafathi Ssunniyya bünyesinde bulunan üç ayrı kurumda üç ayrı Risale-i Nur programı düzenlendi. Öncelikle Dava Kolejinde elli kişilik özel proje sınıfında Risale-i Nur ve İslam Dünyasındaki Önemi konulu bir panel düzenlendi. Ardından Medical Kolejde tıp öğrencilerine yönelik Risale-i Nur ve Kâinat konulu bir panel yapıldı. Daha sonra Dava ve Şeriat İlimleri master öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin katıldığı yaklaşık bin kişilik bir katılımcı ile Bediüzzaman ve Risale-i Nur konulu panel gerçekleştirildi. Bu panel ve konferanslara, Ürdün’den Dr. Mamoun Jarrar, Mekke’den Seyyid Nebil Baz ve İstanbul’dan Prof. Dr. İsmail Latif Hacınebioğlu ve Recep Kazım Akın gibi isimler katıldı.

8-9 Şubat 2016, Kerala Üniversitesi, Trivandum, Kerala Eyaleti
Hindistan’ın güneyinde bulunan Kerala Eyaletinin en büyük üniversitesi olan Kerala Devlet Üniversitesitarafından Beşinci Uluslararası Risale-i Nur Konferansı“Risale-i Nur’da Eğitim ve Ahlak” konulu iki günlük uluslararası bir sempozyum düzenlendi. 50 kadar tebliğin sunulduğu sempozyuma Suudi Arabistan, Ürdün, Cezayir, Malezya, Cezayir, Bangladeş ve Hindistan’ın birçok bölgesinden akademisyenler katıldı. Katılımın yoğun olduğu konferansa özellikle Hindistan’ın çeşitli üniversitelerinden binlerce kilometre mesafeden gelen master ve doktora öğrencilerinin katılımı dikkat çekti. İngilizce ve Arapça gerçekleştirilen ve zaman zaman Kerala bölgesinin yerel dili olan Malayalamca sunumların yapıldığı konferansta Bediüzzaman’ın eğitim, ahlak, kâinatı okuma ve imana ait görüşleri hakkında birbirinden kaliteli tebliğler sunuldu. Özellikle Nursi’nin Medreset-üz Zehra projesi üzerine sunulan ve karşılaştırmalı tebliğler dikkat çekti. Konferansta kurulan Risale-i Nur kitap standı ayrıca büyük ilgi çekti ve Risale-i Nurlar okurlara ve araştırmacılara ulaştırılmış oldu.

Açılış konuşmasını Kerala Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. N. Veeramanikandan’ın yaptığı konferansta, açılış tebliği Kerala Üniversitesi İslam Çalışmaları bölümünden  Dr. Ashraf A. tarafından sunuldu. Konferansa, üniversitenin diğer bölümlerinin katılımın yanı sıra çeşitli milletvekillerinin de katılması dikkat çekti. Konferansın ardından, Kerala Eyaleti Eğitim Bakanı P.K. Abdu Rabb makamında ziyaret edilerek, kendisine konferans ve Risale-i Nur hakkında bilgi verildi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanına İngilizce Risale-i Nur Külliyatı hediye edildi.

Konferansa Türkiye’den Risale-i Nur Külliyatını Arapçaya tercüme eden İhsan Kasım Salihi, Faris Kaya, İİKV İcra Kurulu Üyeleri Cemil Şanlı ve Hakan Gülerce, İstanbul Üniversitesinden Prof. Dr. İsmail Latif Hacınebioğlu, Mekke’den Seyyid Nebil Baz, Ürdünden Dr. Mamoun Jarrar, İİKV’den Said Özadalı ve Recep Kazım Akın katıldılar.
10-11 Şubat 2016, Mumbai Üniversitesi, Mumbai, Maharaştra Eyaleti

Hindistan’ın Delhi’den sonra ikinci büyük kenti olan Mumbai’de Mumbai Devlet Üniversitesi tarafından “Bediüzzaman ve Barış İçinde Yaşama Pratiği” konulu iki günlük uluslararası bir konferans düzenlendi. Bu konferans Mumbai Üniversitesi tarafından düzenlenen ikinci konferans olması hasebiyle ayrıca önem taşımakta idi. Açılış konuşmasını yapan sempozyum koordinatörü Prof. Mohd Shahid Khan, konferansın üniversitelerinde ikinci defa gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti. İlkine göre daha büyük bir salonda gerçekleştirilen ve katılımın yine yoğun olduğu konferansta Bediüzzaman’ın günümüz sosyal problemlerine sunduğu çözümler tartışıldı. İngilizce, Arapça ve Urduca 23 adet ilmi tebliğin sunulduğu konferansa, Ürdün, Suudi Arabistan, Türkiye  ve Hindistan’ın çeşitli bölgelerinden akademisyenler katıldı. Ayrıca konferans boyunca Risale-i Nur kitaplarının sergilendiği standa yoğun ilgi vardı

11-15 Şubat 2016, Nadwatul Ulama, Lucknow, Uttar Pradesh Eyaleti
On binlerce öğrencisi olan ve Hindistan’ın en büyük medreselerinden birisi olarak tanınan Darul-uloom Nadwatul Ulema’da dört günlük bir Risale-i Nur eğitim programı düzenlendi. Eğitim dâhilinde, bu medresede, Risale-i Nur’un ders kitabı olması veya müfredata girmesi için özel bir toplantı yapıldı. Nursi üzerine özel çalışma yapacak otuz öğrenci ile Arapça olarak gerçekleştirilen Risale-i Nur eğitim programına İhsan Kasım Salihi, Seyyid Nebil Baz, Said Özadalı ve Nureddin Candemir katıldılar.

Sonuç Olarak
Hamdolsun, 2012 yılından bu güne kadar Hindistan’da vakfımızın da katılımı ile

2012 yılında;

Delhi Jawaharlal Nehru Üniversitesinde
Kalikat Darul Huda İslam Üniversitesinde
Jamia Markaz Medreselerinde

2013 yılında; 

Delhi Jamia Millia İslamia’da

Hyderabad Osmaniye Üniversitesinde

2014 yılında; 

Aligarh Muslim Üniversitesinde

Delhi Jawaharlal Nehru Üniversitesinde (ikinci defa)

Lucknow Nadwatul Ulema’da

Keşmir İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde

2015 yılında;

Kolkata Üniversitesinde

Mumbai Üniversitesinde

2016 yılında; 

Kerala Devlet Üniversitesinde

Mumbai Devlet Üniversitesinde (ikinci defa)

Jamia Markaz’da(ikinci defa)

Lucknow Nadvatul Ulema’da (ikinci defa)

olmak üzere on beş ayrı program düzenlenmiş oldu. Bu programların meyvelerini almaya başlıyoruz. Yüzlerce Hindistanlı akademisyen Hindistan içi, diğer ülkeler ve Türkiye’deki sempozyum ve konferanslara Risale-i Nur’u derinlemesine okuyarak tebliğler ile katıldılar. Şu ana kadar konferanslara katılan akademisyenler veya konferansların organize edildiği okullar tarafından Risale-i Nur üzerine 2 adet doktora tezi, 4 master tezi, 1 adet sempozyum tebliğler kitabı, 1 adet de üniversite dergisi özel sayısı yayımlandı. Ayrıca devam etmekte olan doktora tez çalışmaları ve yeni kitap hazırlıkları da bulunmaktadır. Bunların hepsi Rabbimizin lütfundandır.

Bediüzzaman’ın “Hint İslam’ın ‘müstaid bir veledi’dir.” sözleri ile andığı Hindistanlı kardeşlerimizin Risale-i Nur’un Hindistan’da okunması ve anlaşılması noktasında büyük hizmetler ettiğini müşahede ederek Rabbimize şükrediyoruz.

Kaynak: İİKV