TBMM'de Said Nursi tartışması yaşandı. Farklı partilerden milletvekilleri Bediüzzaman Hazretlerinin görüşlerini kendi pencerelerinden meclis kürsüsünden anlattı. Karışıklı atışmalar yaşandı. 

SAİD KÜRDİ'YE SİZİ DAVET EDİYORUM

AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal'ın Bediüzzaman Hazretlerinin görüşlerini anlatmasından sonra HDP Van Milletvekili Adem Geveri, "Üstat Bediüzzaman Said Kürdi der ki: “Tam ve mükemmel olan adaleti bir ferdin hakkının bütün insanlar için de olsa feda etmeyen adalettir. Buyurun işte gerçek Üstat Said Kürdi’ye sizi arkadaşlar, davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

SAİD NURSİ'NİN HAYATINI BİLSEYDİ KÜRDİ'Yİ GEÇMİŞTE BIRAKTIĞINI...

Bunun üzerine AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Geveri'ye cevaben "İslami bir dil kullandı, bu da eklektik bir dil. Eğer Said Nursi’nin hayatını bilseydi, Said Nursi’nin o Said Kürdi ismini, tanımlamasını, mahlasını geçmişte bıraktığını, Said Nursi ismini tercih ettiğini, Türklerin ve Kürtlerin kardeşliği için ne kadar çaba gösterdiğini değerli konuşmacı bilirdi eklektik kalmasaydı. Said Nursi’nin hatırasına saygı göstermek, onun yaşadıklarına, söylediklerine, mektubatlarına, oradaki yaklaşımına saygı gösteren bir dille konuşmakla olur, yoksa oradan üç tane cümle alıp etnik kimlikçi bir tasavvurun arkasına koyarak değil" dedi.

Bunun üzerine tekrar söz alan Van Milletvekili Adem Geveri, "Elbette ki, üstat, “Saidi Kürdi” de demiş, “Saidi Nursi” de demiş. Nurs da kürdistanın bir köyüdür, elbette ki o köyün ismiyle de iftihar duyuyoruz" şeklinde konuştu.

CHP'Lİ VEKİL: ATATÜRK'E BORÇLUSUNUZ  METHİYE SAİD NURSİ'YE!

AK Parti ve HDP'li milletvekillerinin Said Nursi'li atışmaları CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu'nun tepkisini çekti. Tartışmayı Atatürk'le ilişkilendiren Dudu, "Biraz önce burada bir tartışmaya hep birlikte tanıklık ettik, Said Nursi üzerine bir tartışma. Bu çatı altında bulunmalarını bu Meclise ve cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluolanların, ona yine bu çatı altında hakaret edilirken kılını bile kıpırdatmadan izleyenlerin Said Nursi’ye methiye dizmekte birbirleriyle yarışmalarını gerçekten üzülerek ve ibretle izlediğimi ifade etmek istiyorum" dedi.

Kaynak: Risale haber 


Mesut 5 yıl

Sonuç itibari ile herkes üstada sarılıyoR