Risale'i Nur'lar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basıldı. Tahminen bir haftaya kadar sözler neşriyat şubelerinde satışa sunulacaktır. Bilindiği gibi Risale'i Nur'ların Diyanet Başkanlığı tarafından basılacağı  duyulduğunda o zamanlar çok yalan haberler da yapılmaya başlanmıştı. Bazıları diyanet basmayacak, bazıları ise diyanet nurları tekeline alıyor  demişlerdi. Bugünlerde gördük ki, üstadımız Bediüzzaman ne demişse neyi müjde vermişse, hamdolsun hepsi tahakkuk etti ve ediyor. Evet Diyanet İşleri Başkanlığı Risale'i  Nur'ları  basmaya başladı. İsteyen herkes onu bütün diyanet şubelerinde  aynı zamanda sözler neşriyatta da bulabilir. Bu suretle diyanetin neşrettiği eser olarak bütün resmi dairelere de girmiş olacak. İmamlar, hocalar da kürsülerden ve minberlerden bangır bangır Risale'i Nur'u okuyabilecekler.  Risale'i  Nur'ların basıldığını gören bazı  muarızlar, bu defa da diyanet, Risaleleri kendi tekeline aldı gibi bir takım iftiralarda bulundular. Buna da en güzel cevabı yine diyanet reisimiz Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız, mesnevi nuriye'nin önsözünde yazdığı şu cümlelerle verdi. O cümleleri aynen buraya yazıyoruz.
  Esasen Bakanlar Kurulu Kararı hazırlanırken öncelikle eserlerin neşir yetkisinin yalnızca Diyanet İşleri Başkanlığının uhdesine verilmesi gündeme gelmiş ancak Diyanet İşleri Başkanlığı bu eserlerin neşrinin tamamen kendi tekelinde olmasının uygun olmayacağı yönünde kanaat belirterek eserleri aslına uygun şekilde yayınlamak isteyen tüm yayınevlerine yayın iznini verecek şekilde bu Kararın düzenlenmesini sağlamıştır.Böylece eserlerin sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vain Yayınları arasında değil ayrıca aslına uygun olarak yayınlama şartını kabul eden tüm yayınevleri tarafından yayınlanmasının yolu açılmıştır. Bu çerçevede şimdiye kadar müracaat eden yirmi kadar yayınevi bu izni almıştır ve müracaat edecek diğer yayınevlerine de gerekli izin verilecektir.

Kaynak Havadisi Nuriye


Mazhar Çetin 6 yıl

Hayırlı olsun.
Aslını muhafaza etmek kaydıyla hayırlı hizmetlere vesile olur inşaAllah...

Nedim Yılmaz 6 yıl

Çok sevindirici haberler....Nurun bayramı elhamdülillah...

recep korkmaz 6 yıl

Çok güzel bir gelişme..Allah razı olsun..

recep korkmaz.. 6 yıl

Allah razı olsun..

nur'a doğru 6 yıl

Sayın kardesler, bı hususta merakm olduda,henüz bu yeni nesriyatı incelme durumum olmadı ama: acaba bu önsöz olarak M.görmez hocamızn takdimi olması konusunda bilgi verecek abimiz varmı:yani elbette guzel bişey ama Ustadın hayatı mesela hiriş bölümünde yer alıyomu bir meraka binaen soruyorum. Hayrlı olsun Nurun bahar esintileri olan gelişmeler

Haktan abes 6 yıl

Allah Razı olsun

Muhammed Numan [Nur'a Müştak] 5 yıl

sadakatle ve istikametle olan neşriyatlarını ve gayretlerini tebrik ederim.

mevlüt bayrak 5 yıl

çok dikkatli olıunmalı önsöz falanda olmamalı diyanetin damgası hariç hiç bir çizik bile olmamalı ama baya kalem karışmış inşAllah o sorunlarda giderilecek. zaten diyanetin basması sembolik değilmi devlet in tanıdığının göstegesidir.