Bingöl'deki Selahattin Eyyubi Mahallesi'nde Bediüzzaman Said Nursi Camiinin temelini vali, Belediye Başkanı ve il Jandarma Komutanı birlikte attı.

 
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan temel atma töreninde konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim  Köşger, Eyyubi ve Nursi isimlerindeki tevafuka dikkat çekti:

“Bugün mahalle toplantılarını yapmak üzere Selahattin Eyyubi Mahallesi’ne gelmiştik. Bu toplantıya müteakip Cami Temel Atma Töreni icra edilmek istendi. Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde Bediüzzaman Said Nursi Camisinin temelini atmak üzere toplanmış bulunmaktayız. 

"Selahattin Eyyubi bizim medeniyetimizin yetiştirdiği bu coğrafyanın bir insanı. Bizim medeniyetimizin kritik bir eşiğinde haçlılar bir olup bizim üzerimize yürüdüğü kritik bir noktada bu coğrafyadan bir şahlanışı gerçekleştirip onların karşısında duran bir zat. Bu mahallenin ismi dolayısıyla çok güzel bir şahsın, tarihi bir şahsiyetin, bu coğrafyanın bir çocuğunun ismini taşıyor. 

"Bediüzzzaman Said Nursi de yine bu coğrafyada yaşanan bir iman buhranının arkasından dimdik duran, yine bu coğrafyanın yetiştirdiği, buradan 200 kilometre ileride Bitlis’te doğmuş bir islam alimi. Caminin ismi de onun ismini taşıyor. Güzel bir tevafuk.

"Bu mahallenin bir diğer şansıda Bingöl’ün ufuklarını aydınlatacak, bir ilim irfan yuvası olması beklediğimiz Üniversite’ye mücavir olması. Selahattin Eyyubi Mahallesi bu manada 3 tane güzelliği bir arada bulunduruyor. Mahalle’nin ve Bingöl’ün geleceği parlak. Bugün temelini atacağımız 1100 metrekare alanı ve 900 metrekare ibadet alanı bulunan, 2 Kur-an Kursu, 2 Taziye evi, 1 kütüphaneyi bünyesinde barındıran bir külliye olacak caminin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bingöl’ün gelecek kuşaklara hizmetine vesile olmasını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”
 
Programa Vali Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcıları Cevat Gün, Muhammet Fuat Türkman ve Numan Tahir Şimşek, İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Bayer, kurum müdürleri ve mahalle sakinleri katıldı.
 
Konuşmaların ardından kurban kesildi ve cami temeli atıldı.

Kaynak:Risale Haber